Wilgoć kapilarna – czym jest i jak sobie z nią radzić

Istnieją różne rodzaje wilgoci, kategoryzowane głównie ze względu na źródło pochodzenia. Do często występujących problemów należy wilgoć kapilarna. Skąd się bierze, co to takiego i jak pozbyć się tego kłopotu? Wyjaśniamy!

Wilgoć wskutek podciągania kapilarnego

Pojęcie wilgoci kapilarnej jest mało znane. Niestety najczęściej tego, co oznacza, dowiadujemy się dopiero w sytuacji, gdy zaczyna sprawiać problem. Wyjaśnijmy zatem, co to takiego. Otóż mowa o wilgoci w murach wywołanej podciąganiem kapilarnym. Mowa o podciąganiu wody z gruntu, murami, w górę budynku. Zjawisko to jest naturalne w sytuacji wystąpienia określonych warunków. Jeśli wilgoć zalega w gruncie, szuka miejsca ujścia. Jej nadmiar w gruncie to efekt intensywnych opadów lub obecności w danej lokalizacji znacznych rozmiarów źródeł, bądź intensywnych rzek podwodnych. Jednak samo występowanie wilgoci w ziemi nie oznacza jeszcze, że w budynku pojawi się problem. Dochodzi do tego wtedy, gdy izolacja obiektu jest nieszczelna lub po prostu jej nie ma. Woda, szukając ujścia, w prosty sposób przenika wtedy do murów, pnąc się coraz wyżej, aż trafi na przeszkodę.

Dlaczego wilgoć z gruntu to problem?

Masz może wątpliwości, czy temat wilgoci kapilarnej powinien Cię w ogóle interesować? Jeśli zarządzasz obiektem, w którym zamontowano odpowiednią, sprawną izolację poziomą, prawdopodobnie nie masz czym się przejmować. W pozostałych przypadkach warto, abyś przygotował się na ewentualne zagrożenie. Należy w tym miejscu podkreślić, że ochrona obiektu przed podciąganiem kapilarnym to kwestia bardzo istotna. Wynika to z faktu, że wilgoć kapilarna, jak każda zresztą inna, stanowi poważne niebezpieczeństwo.

Po pierwsze, woda w murach to zagrożenie dla obiektu. Podciągając w górę budowli, poszerza istniejące szczeliny, co jest jednoznaczne ze spadkiem poziomu wytrzymałości konstrukcji. Nie chodzi o to, że budynek w momencie się zawali. Niemniej czas jego użyteczności ulegnie znacznemu skróceniu, a także może dochodzić do awarii.

Po drugie, wilgoć jest groźna dla człowieka. Powoduje zmianę właściwości powietrza, którym trudniej i mniej komfortowo się oddycha. Co gorsza, sprzyja ona rozwojowi grzyba i pleśni, a te wypuszczają do pomieszczeń zarodniki. Medycyna nie ma wątpliwości, że są one źródłem wielu schorzeń. Największe zagrożenie stanowi wpływ zarodników na układ oddechowy, jednak mogą zagrażać również układowi krążenia. Wykazano też zależność między ekspozycją na zarodniki grzyba i pleśni a rozwojem nowotworów. Dlatego też wilgoci w obiekcie należy unikać, a kiedy już się pojawi, trzeba ją jak najszybciej usunąć.

Jak sobie poradzić?

Sposobów na pokonanie wilgoci w obiekcie jest kilka. Najskuteczniejszą metodą jest osuszanie przez podcinanie. Polega ono na wykonaniu w murze obiektu równe cięcie poziome, a następnie umieszczeniu w szczelinie specjalistycznej płyty izolacyjnej. Później pozostaje umieścić na płytach kliny, dzięki którym nie dojdzie do osiadania budynku.

Występująca w nieodpowiednio izolowanych budynkach wilgoć kapilarna to efekt podciągania wody z gruntu. Należy przeciwdziałać temu zjawisku, aby uniknąć problemów z konstrukcją i zdrowiem osób przebywających w danym obiekcie. Najlepszym na to sposobem jest przeprowadzenie osuszania przez podcinanie.

 

Artykuł sponsorowany

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz